W dniu 05.12.2017r. klasa I z okazji Dnia Świętego Mikołaja wraz z wychowawczynią Elżbietą Ogrodniczak- Kozłowską udała się do kina "Helios" w Piotrkowie Tryb. na film animowany pt. "Pierwsza gwiazdka". Uczniowie po obejrzeniu filmu zrozumieli, że warto być dobrym człowiekiem, gdyż dobro do człowieka zawsze wraca. W taki oto sposób klasa I obchodziła mikołajki klasowe.
Dnia 04.12.2017r. klasa IVb była na tym samym seansie z wychowawcą p. Anną Strzopą-Machulską, a dnia 06.12.2017r. klasy II i III obejrzały ten sam film z wychowawczyniami p. Anną Kwiatkowską i p. Małgorzatą Cukiernik.
We wtorek, 28 listopada 2017 roku, uczniowie klasy II naszej szkoły, wraz z wychowawczynią – p. Małgorzatą Cukiernik - uczestniczyli w warsztatach, które odbywały się w budynku Uniwersytu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tryb. Tematem była historia handlu. Uczestnicy dowiedzieli się, jak mierzono i ważono towary w czasach prehistorycznych, a jak robi się to dziś. Jakie środki płatnicze obowiązywały kiedyś, a jakie obecnie. Projektowali swoją własną monetę, a na koniec każdy miał szansę wybicia swojego pieniążka. Warsztaty cieszyły ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i poszerzyły ich wiedzę matematyczną.
W czwartek, 23.11.2017 r., w ramach projektu "Inspirująca Matma 3 - Bryły", odbył się szkolny konkurs "GEO-klocki". Brali w nim udział zwycięzcy rywalizacji klasowych z klas V - VI. Uczniowie, z klocków przestrzennych różnych kształtów, budowali na czas podane wzory brył. Najszybsza okazała się Nikola Klauz (kl. V). Miejsce II zajęła Kinga Kierasińska (kl. VI), a III - Marcel Głowacki (kl. V). Pozostali - Marta Dróżdż, Bartosz Gryl z kl. VI oraz Maja Gierczak i Patrycja Dajcz z kl. V - radzili sobie również bardzo dobrze, ale wykazali się trochę mniejszym refleksem. Wszystkim jednak szczerze gratulujemy podjęcia wyzwania!
,,Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”
Pod tym hasłem 24 listopada obchodziliśmy jak co roku ,,Światowy Dzień Pluszowego Misia”. W tym dniu zawitały do naszej szkoły małe i duże, mięciutkie i puchate, kolorowe i pluszowe misie ze swoimi właścicielami, aby uczestniczyć w tym misiowym święcie. Na korytarzu i w salach pojawiły się przepiękne gazetki o ulubionych misiach. Mieliśmy okazję zapoznać się z historią powstania maskotki oraz uczestniczyć w poszukiwaniach misiów, które ukryte były na korytarzach szkolnych. Dzieci brały udział w konkursach i zabawach, a ich starania zostały nagrodzone dyplomami i ,,słodkim co nieco”.
Głównym celem była popularyzacja tego święta i przypomnienie znaczenia najważniejszych słów, jakimi są: dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Był to dzień pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom fakt zaprezentowania swojego misia koleżankom i kolegom i możliwość wspólnej zabawy z pluszakiem. Święto zorganizowały dzieciom panie - Izabela Dybała, Anna Strzopa - Machulska i Anetta Banaszczyk.
23 listopada dokonano podsumowania szkolnego konkursu poetyckiego dla klas IV-VII pt. "Moja mała Ojczyzna". Jury wyodrebniło następujących laureatów:
1. Nagrody dla: Mateusza Gąsiora (klasa VI), Natalii Gliszczyńskiej (klasa IVb), Szymona Adamczyka (klasa IVb).
2. Wyróżnienia dla: Magdaleny Makowskiej (klasa IVb), Jana Bogusławskiego (klasa IVb) oraz Nikoli Klauz (klasa V).
Nagrody dla zwyciezców stanowiły książki p. Doroty Mularczyk z dedykacją autorki. Wyróżnieni otrzymali przybory szkolne. Organizatorem konkursu była p. Marzena Kaźmierczak.
We wtorek 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości. Tego dnia każdy uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły mógł mieć na sobie coś żółtego . Dziewczynki zaplotły żółte wstążki we włosy. Chłopcy nałożyli stroje drużyn sportowych i opaski odblaskowe.
W widocznych miejscach w szkole pojawiły się kartki z odrywanymi listkami, na których napisane były serdeczne słowa: „Uśmiechnij się", „Dobrze, że jesteś", „Miło Cię widzieć". Uczniowie chętnie je zrywali i przekazywali swoim kolegom i koleżankom, sprawiając im przyjemność.
Na krótkim apelu dziewczynki z klas IV – VI przeczytały wiersze zachęcające do bycia życzliwym i serdecznym dla innych na co dzień. Wiersze powieszone zostały na tablicy, by każdy mógł do nich kolejny raz wrócić i przypomnieć je sobie. Podsumowaniem obchodów Dnia Życzliwości było rozdanie nagród w konkursie „Kim jest KTOŚ?" i plebiscycie na „Najbardziej życzliwą osobę z klasy".
W konkursie nagrody uzyskały: Magdalena Makowska ( kl. IV b), Oliwia Urbańczyk (kl. II), Gabriela Dudek (kl. III) i Aleksandra Jagodzińska (kl. III). Serdecznie gratulujemy!!!
Najbardziej życzliwymi i pomocnymi zostali wybrani: Madzia Kawnik (o.p.), Zuzia Mamełka (kl. I), Angelika Klauz (kl. II), Iga Henc (kl. III), Mateusz Wężyk (kl. IV a), Artur Krasoń (kl. IV b), Nikola Klauz (kl. V), Adrian Tomczyński (kl. VI) i Marta Kujawska (kl. VII). Gratulujemy!!!
Na przerwach i podczas pobytu w świetlicy uczniowie mogli sobie zrobić "słoneczne zdjęcia" z kolegą lub koleżanką. Taką szansę miała też cała grupa maluchów z oddziału przedszkolnego. Kolejka chętnych była bardzo długa!!!
W dniu dzisiejszym uczniom zostały uczniom liściki z życzliwymi wpisami, które za pośrednictwem „Życzliwej Poczty" przesyłali ich koledzy, koleżanki i członkowie rodziny. Sprawiły one wszystkim wiele radości i wywołały uśmiechy na twarzach obdarowanych.
To był miły i radosny dzień. Chcemy tylko takich dni dla naszych uczniów!
Dziękujemy za wspólną zabawę i zachęcamy do bycia życzliwymi na co dzień!!!
Dzień Życzliwości przygotowały panie: Małgorzata Cukiernik i Beata Dudek.
16 listopada 2017r. w naszej szkole odbył się IV Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej. W szranki stanęło 39 uczniów, reprezentujących wszystkie gminne szkoły podstawowe oraz zaprzyjaźnioną szkołę w Brzozie z gminy Grabica. Konkurs cieszy się niezmienną popularnością. Szkoły typują po dwóch przedstawicieli z klas IV-VII. Dzieci bardzo chętnie przyjeżdżają do naszej szkoły i sprawdzają się w recytacji utworów patriotycznych. Konkurs jest objęty patronatem wójta Marcelego Piekarka, który ufundował również nagrody dla wszystkich laureatów.
Po wysłuchaniu recytacji wszystkich uczestników, jury w składzie: Izabela Schyndel – lokalna poetka i pisarka książek dla dzieci, Tomasz Trzaskacz, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie oraz wójt Marceli Piekarek przyznało 4 nagrody i 4 wyróżnienia.
Nagrody otrzymali: Weronika Dróżdż – SP Srock Krystian Caban – SP Baby Karol Drechna – SP Gazomia Milena Bąbol – SP Gazomia Wyróżniono: Julię Korytkowską – SP Moszczenica, Dominikę Korytkowską – SP Moszczenica, Patrycję Adamczyk – SP Jarosty oraz Darię Białas – SP Gazomia.
Gratulujemy laureatom, dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, nauczycielom za przygotowanie uczniów, a Radzie Rodziców z naszej szkoły za przygotowanie pysznego poczęstunku.
Organizatorem przedsięwzięcia była p. Marzena Kaźmierczak – nauczycielka języka polskiego.
13 listopada odbył się w naszej szkole Konkurs Poezji Patriotycznej zorganizowany przez p. Annę Strzopę-Machulską dla uczczenia 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wystąpiło 17 uczniów z klas IV-VI. Wysłuchaliśmy również śpiewu Patrycji Adamczyk, Stanisława Masiarka i Mateusza Wężyka. Wszyscy pięknie się zaprezentowali. Nagrody w konkursie otrzymali : Mateusz Gąsior, Patrycja Adamczyk, Patrycja Dajcz oraz Martyna Jamorska. Były także dwa wyróżnienia dla Jana Bogusławskiego i Wiktorii Kardas.
17 listopada uczniowie klas IV-VII po raz kolejny uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania się i stylu życia, pierwszej pomocy, budowy ciała człowieka, zagrożeń dla zdrowia i życia, najczęstszych schorzeń. Konkurs składał się z 30 pytań, miał formę testu wyboru (z 4 podanych odpowiedzi tylko jedna była właściwa). Na starcie każdy z uczestników otrzymywał 30 punktów - za każdą poprawną odpowiedź zdobędzie 1 punkt, za złą 1 punkt mu się odejmuje. Wstrzymanie sie od odpowiedzi to 0 punktów. Test przeprowadzony został w dwóch grupach wiekowych - kl. IV-V oraz kl. VI-VII. Opłatę za konkurs (7 zł od uczestnika) wniosła Rada Rodzicow. Na wyniki czekamy do 5 stycznia 2018 r. Uczniów przygotowała i konkurs przeprowadziła p. Bożena Nowak.
Pewnego dnia do naszej szkolnej biblioteki przyleciały czarownice. Przyniosły prezenty – uśmiechy i radosne psikusy. Czytały z nami książki, pomagały wybierać ciekawe lektury, a później odleciały, zostawiając po sobie dobre wrażenie. Dziś wspominamy to spotkanie i czekamy na kolejne odwiedziny.
Jak widać na zdjęciach (w galerii) – nie nudzimy się w bibliotece – czytamy, uczymy się, pomagamy sobie w odrabianiu lekcji. Jest również czas na relaks – wtedy gramy w ciekawe gry albo bawimy się w kąciku zabaw. Lubimy naszą bibliotekę!
W ramach programu "Otwarta firma" oraz Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2017 uczniowie klasy VII naszej szkoły odwiedzili dzisiaj Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach. Była to wspaniała okazja do lepszego poznania miejscowego przedsiębiorstwa oraz do promowania przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Podczas dwugodzinnej wycieczki oprowadzały nas: p. Katarzyna Adamczyk oraz p. Jolanta Klimczyk, które pracują w/w miejscu. Pani Katarzyna Adamczyk rozpoczęła od interesującej prezentacji, w trakcie której dowiedzieliśmy się o historii firmy IKEA, o założycielu panu Ingvarze Kampradzie oraz o najważniejszych faktach, datach i ciekawostkach związanych z firmą. Całej prezentacji towarzyszyły różne fotografie, a czas umilały przygotowane dla uczniów szwedzkie ciasteczka. Po wysłuchaniu, zostaliśmy zabrani przez p. Jolantę Klimczyk do magazynów firmy, w celu zobaczenia jak wygląda praca w ogromnych pomieszczeniach, gdzie składowane są produkty IKEA. Mogliśmy zobaczyć także w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania SILO, który zrobił naprawdę duże wrażenie.
Opiekunami były: p. Aleksandra Biedroń-Pawlak oraz p. Magdalena Sigorska.
10 listopada 2017 r. Szkoła Podstawowa im. Św. Stanisława Kostki w Moszczenicy po raz szósty była organizatorem Gminnego Biegu Niepodległości. Zgodnie z tradycją wszystkie szkoły z terenu Gminy Moszczenica licznie brały w nim udział. Naszą szkołę reprezentowało 21 biegaczy. Przywieźliśmy ze sobą aż trzy medale!!! W grupie dziewcząt młodszych (klasy I - III), w biegu na 400 m I miejsce zajęła Anna Kiełbasa, a II miejsce Roksana Jamorska – obie są uczennicami klasy III (wych. Anna Kwiatkowska). Wśród uczniów klas IV – VI (nauczyciel - Izabela Dybała) - miejsce I zajął Gabor Fatyol, uczeń klasy V (bieg na 600 m), a w grupie dziewcząt najlepiej pobiegły Maja Kędziora - miejsce IV oraz Iga Kędziora - miejsce V (dystans 400 m). Podczas biegu opiekę nad uczniami sprawowały panie Aneta Banaszczyk i Beata Dudek. Wszystkim zawodnikom SERDECZNIE GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!!!
O tym, że sowa to mądra głowa wie prawie każdy, ale nie każdy miał możliwość ulepić tego mądrego i dostojnego ptaka z prawdziwej gliny.
Na to mieli jednak wielką ochotę uczniowie naszej szkoły, którzy 8 listopada pod fachowym okiem ceramika Anny Zemke lepili, gnietli, wałkowali, prężyli i uginali palce, zwinnie smarowali i głaskali glinę, aż wyczarowali z niej cudny symbol wiedzy, mądrości i nauki - sowę i to nie byle jaką wprost z Piotrkowa Trybunalskiego. Projekt ceramiczny „Sowa z Piotrkowa” zakłada świetną zabawę i promowanie Piotrkowa poprzez sztukę ceramiczną w całym regionie i okolicach. A skoro Jarosty gliną stoją to wyzwanie podjęły i nasi mali ceramicy stworzyli 41 wyjątkowych skrzydlatych ptaków. Poddane one zostaną ozdabianiu za pomocą małych drobinek szkła, wcześniej jednak w wysokiej temperaturze zostaną wypieczone. My przypominamy drugie spotkanie już 21 listopada wedle następującego harmonogramu:
- I grupa - 9.00 - 10.00 - oddział przedszkolny, klasa I;
-II grupa - 10.30 - 11.30 - klasa III, IV, V, VI, VII;
Zajęcia zorganizowała wychowawczyni oddziału przedszkolnego: Ewa Wiśniewska. Pomysłodawcą i realizatorem projektu „Sowa z Piotrkowa” jest ceramik Anna Zemke.
W związku z obchodami 4 października Światowego Dnia Zwierząt w naszej szkole zorganizowana została kolejny raz zbiórka dla zwierząt ze schroniska w Piotrkowie Trybunalskim. Dzięki wielkim sercom naszych ofiarodawców, udało nam się zebrać dużo artykułów dla naszych podopiecznych. Wszystkie te rzeczy zostały dostarczone do schroniska we wtorek 07.11.2017r przez grupę organizatorów zbiórki – 3 uczniów z klasy VII: Martę Kujawską, Izę Gaik i Damiana Rudnickiego wraz z opiekunem p. Aleksandrą Biedroń-Pawlak. W nagrodę mogliśmy spędzić chwilę czasu w kociarni oraz otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom:)
W październiku otrzymaliśmy pomoce zamówione do sponsorowanego przez mBank projektu - "Inspirująca Matma 3 - Bryły" i przystąpiliśmy do jego realizacji. Uczniowie zapoznają się z układankami przestrzennymi - wypożyczając je do domu lub podczas zajęć dodatkowych w szkole. Klasy IV układają mozaiki (z poprzednich projektów). W listopadzie przeprowadzone zostaną konkursy (międzyklasowe i szkolne), a na razie w galerii można podziwiać dotychczasowe efekty przeprowadzanych prób.
Jak co roku w okolicach Święta Zmarłych uczniowie naszej szkoły odwiedzają i porządkują miejsce Pamięci Narodowej w Pieńkach Karlińskich. W tym roku 31 października uczniowie klasy II i III wraz ze swoimi wychowawcami p. Anną Kwiatkowską i p. Małgorzatą Cukiernik wybrali się do lasku w Pieńkach Karlińskich, aby uczcić pamięć ofiar.
Istniejący od kilkunastu lat zwyczaj obchodzenia Halloween w naszej szkole został ponownie mile przyjęty przez wszystkich uczniów.
Specjalnie na ten czas, 31 października, pracownia językowa zmieniła swoją scenerię, przypominając wystrój sali ze świata baśni i grozy. Pojawiła się postać: czarownicy, Jacka, czarnego kota, szkieletu, był również nietoperz oraz pająki na pajęczynach. Nie zabrakło też symbolicznych dyń. Wielu uczniów wcieliło się w istoty ze świata baśni, magii czy filmów grozy, ubierając kolorowe stroje.
Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-V wzięły udział w zabawach związanych z Halloween, takich jak: apple bobbing, ghost hunting, catch the jelly, what’s in the box?, it tastes as…. . Trick or treat (cukierek albo psikus) to hasło było słyszane na każdej przerwie. Aby tradycji stało się zadość, na każdego ucznia czekało coś słodkiegoJ - pianki, popcorn, żelki, magiczne fasolki, cukierki oraz duszki lizaczki.
Organizacja tego święta w naszej szkole była jedynie dobrą okazją do zapoznania z tradycjami panującymi w krajach anglojęzycznych, w których obchodzone jest Halloween.
Organizatorem była p. Aleksandra Biedroń-Pawlak.