W związku z organizacją Festynu Rodzinnego w Szkole Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach w dniu 09.06.2018r Rada Rodziców zwraca się z uprzejmą prośbą do Wszystkich Rodziców uczniów naszej szkoły o pomoc przy jego organizacji. Będziemy wdzięczni za każdą okazaną pomoc. Każdy przedmiot, który może stanowić nagrodę, każda chwila poświęcona w trakcie festynu będzie na wagę złota i z góry Dziękujemy.
Chętnie nawiążemy współpracę z Firmami oraz Osobami Prywatnymi życzliwymi naszej placówce. Liczymy, że dzięki Państwa wsparciu będziemy w stanie przygotować więcej atrakcji oraz przeprowadzić więcej konkursów i zabaw z nagrodami.
Naszym nadrzędnym celem jest to aby Festyn Rodzinny był czasem radości i zabawy, spędzonym aktywnie razem z bliskimi. Liczymy, że dzięki Wam uda się to zrealizować i Razem stworzymy coś wspaniałego co będzie powodem do dumy!
Na wszystkie pytania chętnie odpowie Zarząd Rady Rodziców.
W ramach realizacji programu „Aktywna tablica” w marcu i kwietniu tego roku grupa uczniów klasy V wraz z nauczycielem p. Aleksandrą Biedroń-Pawlak, realizowała projekt międzyszkolny na platformie E-twinning, z wykorzystaniem mediów społecznościowych.
Projekt pt. „Easter card” był stworzony przez szkołę na Słowacji, a my byliśmy jego uczestnikami i partnerami. Głównym celem współpracy międzyszkolnej było własnoręczne przygotowanie przez uczniów kart wielkanocnych i wypisanie życzeń świątecznych w języku ojczystym i angielskim. Dodatkowym zadaniem było także stworzenie plakatu o Świętach Wielkanocnych w Polsce i opisaniu naszych zwyczajów i tradycji – w języku angielskim i ojczystym.
Ideą projektu było przede wszystkim doskonalenie znajomości języka angielskiego, poznanie tradycji i zwyczajów innego państwa, poznanie nowych przyjaciół, rozwijanie umiejętności plastycznych i kreatywności u uczniów. Wszelkie postępy realizacji projektu mogliśmy śledzić na bieżąco na platformie e-twinning live.
Po wykonaniu zadania wszystkie kartki i plakat zostały wysłane do dzieci na Słowacji, a my dostaliśmy prace przygotowane przez naszych słowackich partnerów.
Relacje fotograficzne z zajęć podczas wykonywania prac, plakatu oraz po otrzymaniu kart świątecznych ze Słowacji zamieszczone są w albumie fotograficznym.
Dnia 27.04.2018r. w Szkole Podstawowej w Moszczenicy odbył się konkurs gminny "Ku Niepodległej", wiedzy historycznej dla klas VI oraz torze przeszkód dla klas I i VII. Uczniowi klas pierwszych: Antoni Sobala, Antoni Nowak, Stanisław Nawrocki, Lena Dajcz, Mateusz Pirek jako drużyna zdobyli II miejsce; Adrian Kamiński, Adrian Dudkiewicz, Michał Dróżdż, Mikołaj Dziubałtowski, Jakub Latuszek również jako drużyna zdobyli III miejsce w torze przeszkód. Natomiast uczniowie z klasy VI: Patrycja Adamczyk, Adrian Tomczyński otrzymali dyplom za udział w konkursie wiedzy historycznej.
Dnia 26 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 227 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Uczczono święto narodowe, przypomniano ważne fakty z historii Polski. Otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia i poznaliśmy sylwetki zwolenników reform, osób mądrych, kochających ojczyznę , którzy chcieli zmienić niesprawiedliwe i złe prawa, prowadzące naszą Ojczyznę do zguby. Właśnie takie rocznicowe akademie przypominają nam również o tym, że o naszą historię należy dbać i o niej pamiętać, bo naród który nie zna lub zapomina o swojej przeszłości, powoli ginie i nie zbuduje przyszłości. Uroczystość przygotowały panie: Izabela Dybała i Anetta Banaszczyk.
W dniach 7 do 30 maja odbędzie się w szkole
akcja w ramach której, będziemy zbierać:
koce, karmę dla psów i kotów, ręczniki i zabawki.
Rzeczy, które zostaną zebrane przekażemy do schroniska dla zwierząt.
Niech wszyscy zainteresowani okażą choć trochę serca
i wezmą udział w akcji.
Przyniesione rzeczy można zostawiać przy dyżurce.
DZIĘKUJEMY
Członkowie Małego Wolontariatu
Dnia 26 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 227 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Uczczono święto narodowe, przypomniano ważne fakty z historii Polski. Otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia i poznaliśmy sylwetki zwolenników reform, osób mądrych, kochających ojczyznę , którzy chcieli zmienić niesprawiedliwe i złe prawa, prowadzące naszą Ojczyznę do zguby. Właśnie takie rocznicowe akademie przypominają nam również o tym, że o naszą historię należy dbać i o niej pamiętać, bo naród który nie zna lub zapomina o swojej przeszłości, powoli ginie i nie zbuduje przeszłości. Uroczystość przygotowały panie: Izabela Dybała i Anetta Banaszczyk.
Jest zabójczy, daje nam energię, dzięki niemu pozyskujemy ciepło, bez niego nie mógł by istnieć współczesny świat - prąd. To właśnie dzięki niemu możemy zapalić światło, ogrzać dom, znajduje się w każdej elektronicznej zabawce lub sprzęcie mechanicznym. W tajniki prądu elektrycznego wprowadzał małych badaczy oddziału przedszkolnego z naszej szkoły fachowiec w tym zakresie p. Mariusz Klimczyk.
Dowiedzieliśmy się dużo o prądzie i jego zastosowaniu w życiu codziennym. Mogliśmy zobaczyć różnego rodzaju baterie i ich moc. Pan Klimczyk zademonstrował przepływ prądu poprzez zamknięcie obwodu w wyniku, którego następowało zabłyśnięcie żarówki lub ruch silniczka. Dowiedzieliśmy się, co przewodzi prąd, a co należy do izolatorów prądu. Te wszystkie cenne informacje o „elektrycznym, bystrym prądzie” wzbogaciły nas o cenną wiedzę. Lekcja o prądzie uświadomiła nam jak cennym darem jest on dla ludzi, ale jak niebezpieczne konsekwencje może również wywołać niewłaściwie użytkowany.
20 kwietnia 2018 r. po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie oddziału III przygotowali, pod okiem wychowawczyni, p. Anny Kwiatkowskiej, przedstawienie dla swoich młodszych kolegów- dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy I i II. Wykorzystali do tego znany wiersz "Ptasie radio", który po drobnej przeróbce posłużył do zachęcania widzów, by szanowali dary przyrody, nie śmiecili i starali się żyć w zgodzie z naturą.
Aktorzy wierszem, gestem i piosenką starali się przekazać, tak ważne dla wszystkich mieszkańców naszej planety treści. Widzowie byli bardzo zainteresowani tematem. Każdy otrzymał pierwszy numer pisemka "Ekopozytywni" skierowanego do najmłodszych przyjaciół przyrody. Zostało ono zredagowane i przygotowane przez organizatorów na tę właśnie okoliczność.
Przekroczyć warstwę atmosfery ziemskiej jak Felix Baumgartner to marzenie niejednego małego fana astronomii. My chłonni wiedzy i kosmicznych wrażeń wybraliśmy się do jednego z najnowocześniejszych planetariów w Polsce - Planetarium EC1 w Łodzi. Ten wyczyn udał się przedszkolakom z naszej szkoły.
Wiedza o kosmosie nurtuje nie jednego i trzeba nie lada głowy i wyobraźni, by móc pojąć mądrości dotyczące ilości księżyców krążących wokół planet, liczby pierścieni orbitujących wokół nich czy prędkości wiatru. Na wirtualnym niebie podziwiać mogliśmy konstelacje, z bliska zobaczyliśmy poszczególne planety, a także naszą galaktykę. Wszystko to dzięki kosmicznej podróży jaką odbyliśmy za sprawą nieziemskiej kopuły znajdującej się tuż nad naszymi głowami w Planetarium EC1 w Łodzi.
Dziękujemy serdecznie p. Joannie Klauz - Kowalskiej za opiekę nad naszymi pociechami. Organizatorem wycieczki była wychowawczyni oddziału przedszkolnego Ewa Wiśniewska.
W marcu zorganizowany został przez naszą szkołę Gminny Konkurs Literacko – Plastyczny pt.: „Wolontariusz”, którego celem było propagowanie idei pomagania potrzebującym. W konkursie wzięło udział wielu młodych artystów ze szkół podstawowych w Babach, Gazomi, Srocku, Moszczenicy i Jarostach. Wszystkie prace były ciekawe i zachęcały do drobnego wysiłku na rzecz potrzebujących. Do uczniów młodszych, z oddziałów I – III, skierowany był konkurs plastyczny, a do starszych - literacki. Spośród nadesłanych prac plastycznych komisja, w skład której wchodzili uczniowie klasy VII naszej szkoły, wybrała 7 prac.
Autorami wyróżnionych byli: Anna Małgorzaciak (SP w Srocku), Patrycja Kręzel (SP w Srocku), Kornelia Wierzbicka (SP w Srocku), Julia Kowalec (SP w Srocku), Paulina Kiełbasa (SP w Jarostach), Szymon Sudra (SP w Jarostach) i Angelika Klauz (SP w Jarostach). Do konkursu literackiego powołana została komisja składająca się z nauczycieli. Wytypowali oni do nagród następujące osoby: Patrycja Nowak (SP w Babach), Julia Badek (SP w Babach), Aleksandra Bijoch (SP w Gazomii), Łukasz Dróżdż (SP w Srocku), Karolina Kuchta (SP w Srocku), Julia Kamińska (SP w Moszczenicy), Zuzanna Budzisz (SP w Moszczenicy) i Witold Dudek (SP w Jarostach).
Organizatorzy – Członkowie Koła Małego Wolontariatu serdecznie dziękują za włączenie się w naszą akcję i wsparcie nas swoimi pracami.
11 kwietnia, w ramach projektu Kompetencje na szóstkę uczniowie klasy VI (druga grupa) zorganizowali w szkole Dzień Komiksu. Akcja przeprowadzono w kwietniu, w związku z obchodzonym w tym miesiącu Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci. Celem było zachęcanie do czytelnictwa, a szczególnie zainteresowanie komiksem, jako inną, ciekawszą i bardziej urozmaiconą formą przekazu treści – dostępną również dla tych, którzy jeszcze nie potrafią lub nie umieją czytać. Na korytarzu rozwieszone zostały przykładowe strony z kilkunastu tytułów komiksowych, które pokazać miały różnorodność tematyczną oraz graficzną tego rodzaju książek. Stanęła również tablica z informacjami dotyczącymi początków powstania komiksu (sięgających roku 1895) oraz jego rozwoju w wieku XX, aż do czasów obecnych. Wyjaśniono znaczenie różnych kształtów „dymków”, wymieniono nazwiska polskich autorów oraz tytuły wydawanych przez nich przez lata serii komiksowych: Janusz Christa - „Kajko i Kokosz”, Grzegorz Rosiński - „Kapitan Żbik”, Henryk Chmielewski (Papio Chmiel) - „Tytus, Romek i Atomek”. Agata Żak (liderka grupy) opracowała dla uczniów klas IV-VII krótki komiks z przesłaniem: „czytasz – wiesz więcej”; dla dzieci młodszych - historyjkę obrazkową do kolorowania - przygotował Mateusz Gąsior.
Obie prace zostały powielone i rozdane wszystkim uczniom podczas przerw. Dodatkowo, w czasie długiej przerwy, wystawiono na dolnym korytarzu komiksy – do oglądania dla uczniów i zapoznania się przez nich z tytułami dostępnymi na bieżąco w bibliotece szkolnej. Oprócz osób wymienionych wyżej projekt realizowali: Patrycja Adamczyk, Marta Dróżdż, Tobiasz Karliński, Łukasz Rzepecki, Oliwier Wiśniewski i Alan Zając. Całość nadzorowała wychowawczyni klasy – p. Magdalena Pryczak
W piątek 6 kwietnia przyszliśmy do szkoły ubrani na niebiesko. Chcieliśmy w ten sposób przyłączyć się do akcji „polskananiebiesko”, która ma na celu uświadamianie społeczeństwu czym jest Autyzm i jak wspierać osoby z autyzmem.
Od środy na drzwiach sal powieszone były niebieskie balony – symbol akcji. Przy wejściu do szkoły stała tablica, na której można było znaleźć informacje o spektrum oraz co najważniejsze – jak pomóc osobie z autyzmem, jak zachęcić ją do rozmowy, wspólnego spędzenia czasu. Górny korytarz oklejony był wydrukowanymi slajdami, pobranymi ze strony Fundacji JIM, przedstawiającymi historię Feliksa, który w łatwy do zrozumienia sposób „opowiada” o autyzmie. Piątkowy apel był podsumowaniem wcześniejszych działań i zachętą do:
- podejmowania prób nawiązania pozytywnych relacji z każdym uczniem w szkole - nawet jeśli raz odmówi;
- znalezienia w sobie chęci zrozumienia inności i zaakceptowania tego stanu;
- okazywania szacunku i tolerancji wobec wszystkich, bez względu na wiek, kolor skóry, rozmiar buta, czy stan zdrowia!
Wszyscy jesteśmy inni, każdy z nas widzi świat inaczej i tak musi być! Szanujmy siebie nawzajem!
W tym roku szkolnym nasza szkoła zakwalifikowała się do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „MEGAMISJA” dla dzieci ze szkół podstawowych. W zajęciach, odbywających się jeden raz w tygodniu, uczestniczą uczniowie klasy III, z podziałem na grupy. W trakcie spotkań dzieci poprzez zabawę z komputerowym Psotnikiem w cyfrowym laboratorium podnoszą swoją wiedzę i uczą się cyfrowych kompetencji. Program podzielony jest na konkretne obszary, m.in.: korzystanie z informacji, dziecko w środowisku medialnym, język mediów, prawo, kreatywne korzystanie z mediów, bezpieczeństwo w komunikacji i mediach, etyka i wartości w komunikacji i mediach oraz programowanie. Uczniowie dowiadują się m.in.: jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie, jak w kreatywny sposób korzystać z różnych mediów i za pomocą cyfrowych narzędzi przetwarzać zdjęcia, dźwięki, a także obrazy itp. Po każdej przeprowadzonej lekcji na stronie internetowej MEGAMISJI zamieszczane są relacje i zdjęcia z zajęć z udziałem naszych uczniów. Za systematyczną pracę i zaangażowanie - dzieci są nagradzane. Otrzymaliśmy już zestaw kreatywny, książki, gry edukacyjne oraz tablet.
Relacje z zajęć: https://platforma.megamisja.pl/swietlica/profil/546 - należy wybrać GRUPĘ GŁÓWNĄ, aby zobaczyć wszystkie lekcje. Program realizowany jest przez p. Aleksandrę Biedroń-Pawlak.
23marca2018r. w Szkole Podstawowej w Babach dla uczniów
kl. I- III odbył się V Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Dla Niepodległej”.
Naszą szkołę reprezentowali: Adamczyk Zuzanna kl. II, Klauz Angelika kl. II, Trawczyńska Natalia kl. II, Klauz Kowalski Kajetan kl. III.
Młodzi wykonawcy recytowali wiersze: „Ziemia rodzinna” Władysława Bełzy, „Modlitwa polskiej dziewczynki” Władysława Bełzy, „Powrót do domu” Katarzyny Marciniak oraz „Polska” Antoniego Słomińskiego. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się na bardzo wysokim poziomie, co spowodowało , iż komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie,
wyłonienia zwycięzców, którymi okazały się także uczennice naszej szkoły.
Angelika Klauz kl. II NAGRODA
Zuzanna Adamczyk kl. II WYRÓŻNIENIE
„Marzanno, marzanno Ty zimowa Panno…” takimi słowami uczniowie naszej szkoły żegnali 21 marca 2018 roku mocno już dającą się we znaki zimę. Zachęcali tym samym wiosnę do tego, by w końcu zabłysła promykami słońca i ogrzała nas ciepłym, czystym powietrzem.
Własnoręcznie zrobione słomiane, szmaciane marzanny zostały wrzucone do pobliskiego, zamarzniętego strumyka. Nawet nietypowy i zainspirowany pogodą Bałwano - Snopek położył się na lodowej pokrywie rzeczki, by zmotywować wiosnę do szybkiego ocieplenia klimatu. Pochód z marzannami zakończyły okrzyki „Witaj wiosno, witaj wiosno”, a uczniowie trochę przemarznięci,
ale pełni nadziei na przyjście wiosny wrócili do szkoły.
Wyjątkowe, misterne, wymagające wielkiego skupienia i pracy ludzkich rąk arcydzieła szydełkowe zagościły w naszym oddziale przedszkolnym. A było co podziwiać, Pani Kamila Płusa (mama naszego ucznia Ignacego Płusy) szydełkuje już od 7 lat i jest w tym mistrzynią.
Naszym małym przedszkolakom Pani Kamila zaprezentowała część swojego dorobku. Nasze oczy ujrzały szydełkowe witraże do powieszenia na ścianę lub okno, serwety, obrusy (powstające bagatela ok. 2 - 3 lat), szydełkowe kurczaczki, maskotki, bombki, koszyczki. Dzieci mogły zobaczyć sprzęt, którym posługuje się każdy kto połknie bakcyla do tej pasji. Praca na szydełku jest niezwykle czasochłonna, ale efekty powalające. Szydełkowanie, podobnie jak robienie na drutach, polega na przeciąganiu przez siebie na różne sposoby pętelek nici. Różnica między szydełkowaniem a robieniem na drutach polega na tym, że przy szydełkowaniu aktywna jest tylko jedna pętelka naraz, pętelki wykonane z tej samej długości nici są dłuższe i korzysta się tylko z jednego szydełka, zamiast dwóch drutów.
Pani Kamilo dziękujemy, że swoją pasją zmotywowała Pani cały oddział przedszkolny do kreatywnego działania. Życzymy powodzenia i dalszego tworzenia niezwykłych arcydzieł szydełkowych.
W poniedziałek 19 marca zorganizowaliśmy w naszej szkole II Kiermasz Ciast. Tym razem, zgodnie z zapowiedzią, chcieliśmy pomóc rodzicom Wiktorii Jurgi w zebraniu potrzebnej kwoty pieniędzy na operację biodra i zabiegi rehabilitacyjne, którym będzie poddawana dziewczynka. Z każdego oddziału otrzymaliśmy ciasto, a od uczniów oddziału III nawet 6 wypieków!!!! Wszystkie były bardzo smaczne i efektowne. Uczniowie bardzo chętnie kupowali smakołyki dla siebie i swoich rodzin. Uzbieraliśmy 441,42 zł!!!!!!!
To nasz wspólny sukces, którym dzielimy się z Wiktorią.
Członkowie Koła Małego Wolontariatu, wraz z opiekunem p. Beatą Dudek, serdecznie dziękują za każdy słodki wypiek, za każdy wpłacony grosik, za okazane serce.
Zebrane pieniądze wpłacone zostaną na konto wskazane przez rodziców Wiktorii.
14 marca obchodziliśmy w szkole Dzień Matematyki. Tego dnia przypada bowiem światowy Dzień Liczby Pi (od amerykańskiego zapisu daty 2018.03.14, gdzie 3,14 jest przybliżeniem wartości