245 lat temu z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów powołano Komisję Edukacji Narodowej – pierwszą w Europie instytucję publiczną odpowiedzialną za oświatę na wzór współczesnego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej- święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili:
Pan Marceli Piekarek - Wójt Gminy Moszczenica,
Pan Waldemar Banaszczyk – Radny Gminy Moszczenica,
Grono Pedagogiczne i Pracownicy Oświaty,
Emerytowani Nauczyciele i Pracownicy naszej szkoły
Zarząd Fundacji Oświatowej „Jarosty”,
Rodzice na czele z Panem Marcinem Adamczykiem– Przewodniczącym Rady Rodziców,
Pani Dyrektor i zaproszeni goście życzyli wszystkim pracownikom szkoły wiele satysfakcji z pracy z dziećmi oraz tego, aby tworzyli z uczniami zgrany zespół, oparty na wzajemnym szacunku i zaufaniu, aby wciąż znajdowali siły do podejmowania nowych wyzwań, bo jak mówił Jan Kochanowski „i bogactwa czasem giną, lecz nauki nie przeminą”.
Montaż artystyczny przygotowali uczniowie oddziału przedszkolnego pod kierunkiem pani Ewy Wiśniewskiej oraz chór szkolny pod kierunkiem pani Marii Bylinki.
W obecnym roku szkolnym nasza szkoła rozpoczęła realizację projektu „Zaprogramuj przyszłość”.
To kompleksowy program edukacji cyfrowej, dzięki któremu blisko 20 000 dzieci z małych miejscowości i wsi pozna podstawy programowania i wykorzystania umiejętności cyfrowych w praktyce. To inicjatywa Fundacji Orange oraz Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania.
Celem „Zaprogramuj przyszłość” jest podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli
w szczególności wyposażenie ich w kompetencje programistyczne oraz wiedzę i umiejętności dotyczące metodyki nauczania programowania najmłodszych uczniów.
Nasi nauczyciele, prowadzący zajęcia w oddziałach I-III zostali przygotowani przez doświadczonych trenerów do prowadzenia lekcji z programowania. Szkoła otrzymała już zestawy do prowadzenia zajęć z nowych technologii, m.in. roboty, matę edukacyjną oraz tablety. Pod okiem trenerów, wybrani nauczyciele poprowadzą 15 zajęć rozwijających wiedzę i umiejętności z zakresu programowania.
„Zaprogramuj przyszłość” to 9 projektów regionalnych, realizowanych w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim
i zachodniopomorskim, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
2 października 2018 r. uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły, w ramach projektu „Niepodległa”, którego koordynatorem jest p. Anna Strzopa-Machulska, uczestniczyli w wycieczce do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. O wyjątkowości tego miejsca stanowi fakt, że był to największy niemiecki obóz zagłady. Został założony w 1940 r. Początkowo miał być przeznaczony dla jeńców wojennych, ale od 1942 r. stał się obozem zagłady dla Żydów, Polaków, Cyganów, obywateli Związku Radzieckiego oraz przedstawicieli innych narodowości, m.in.: Czechów, Francuzów, Niemców, Austriaków i Słoweńców. Więźniowie ginęli z głodu, w wyniku katorżniczej pracy, eksperymentów medycznych, egzekucji, chorób i epidemii, a także licznych kar i tortur. W obliczu zbliżającej się do Oświęcimia ofensywy Armii Czerwonej władze obozowe przystąpiły do niszczenia dokumentów oraz rozbierania i wysadzania w powietrze niektórych obiektów (komór gazowych, krematoriów), a więźniów zdolnych do marszu ewakuowały w głąb Trzeciej Rzeszy. 27 stycznia 1945 r. żołnierze radzieccy zastali w obozie 7 tys. więźniów. W 1947 r. ustawą polskiego Sejmu na obszarze dwóch zachowanych części obozu: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. W 1979 r. miejsca te wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Możemy być dumni z naszych uczniów, którzy wędrując przez to szczególne miejsce, pełne ludzkiej tragedii i męczeństwa, uważnie i w skupieniu słuchali opowieści przewodników. Takie miejsca uzmysławiają nam, jak wielkie mamy szczęście, że możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce.
W ramach integracji między szkołami dołączyli do nas również uczniowie Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim. Organizatorem wyjazdu była p. Anna Strzopa-Machulska, opiekunami p. Aleksandra Biedroń- Pawlak i p. Kamila Okulińska-Bąkowicz.
W piątek, 28.09.2018r. po raz kolejny obchodziliśmy w szkole Swiatowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczciliśmy go konkursem, przeprowadzonym wśród uczniów klas IV-V i VI-VIII, o tytuł „Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Jak co roku skorzystaliśmy z platformy edukacyjnej Matzoo. Każda z klas wzięła udział w trzech dwuminutowych meczach, w których zadaniem uczniów było jak najszybsze wskazanie prawidłowego wyniku wyświetlanego iloczynu. Za poprawną odpowiedź przyznawany był punkt, a za złą – 1 punkt odejmowany. W klasach starszych najlepszy wynik uzyskał Damian Rudnicki – 317pkt. (kl. VIII), a w młodszych Witold Dudek – 200 pkt. (kl. Va). Obaj są zatem naszymi Szkolnymi Mistrzami – serdecznie gratulujemy! Wyniki_Szkolnego_Konkursu_Tabliczki_Mnozenia.docx
Jednym z warunków właściwego i normalnego rozwoju fizycznego dziecka jest kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Złe nawyki związane z noszeniem zbyt dużego obciążenia na placach oraz utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała, mogą przyczynić się do bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc i nieprawidłowej statyki ciała, a w efekcie doprowadzić do poważnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego prawidłowy plecak powinien:
- ważyć 10-15% masy ciała dziecka,
- mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
- mieć symetrycznie rozłożoną zawartość, cięższe przedmioty umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
- mieć równe, szerokie szelki, których długość umożliwi swobodne wkładanie i zdejmowanie tornistra zapewniając przyleganie tornistra do pleców,
- mieć dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
- być noszony na obu ramionach.
Rodzice powinni kontrolować zawartość tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy. Kupując tornister warto zwrócić uwagę na jego ciężar, bez jakiejkolwiek zawartości. Warto kupować zeszyty w cienkich oprawach, a śniadanie pakować w lekkie opakowania.
W środę, 26 września, uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Pryczak wybrali się na wycieczkę do firmy Haering w Piotrkowie. Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia wizytówki zakładu, czyli Akademii Haeringa. Jest to szkoła, w której młodzi ludzie, po ukończeniu 18. roku życia, mogą się uczyć, zdobywając jednocześnie na miejscu kwalifikacje zawodowe. Zarówno akademia, jak i zakład produkcyjny, wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt, oparty na technologii cyfrowej. Wszystko to mogliśmy zobaczyć z bliska, przyglądając się i podziwiając dokładność wykonywanych elementów, dbałość o szczegóły i staranność, oraz system kontroli jakości. Zadziwił nas wszędzie panujący porządek, świetna rganizacja pracy i sposób odzyskiwania surowców. Na zakończenie wycieczki zaproszeni zostaliśmy do kantyny na obiad, a na pamiątkę naszego pobytu dostaliśmy - wykonane przez uczniów akademii - breloczki do kluczy. Pomysłodawczyniami wyjazdu były - wychowawczyni i p. Beata Dudek (nauczyciel odpowiedzialny za doskonalenie zawodowe). Serdecznie dziękujemy panom - Marcinowi Kierasińskiemu (tacie naszych uczennic) oraz Krzysztofowi Orkiszowi za poświęcony czas, pomoc organizacyjną i oprowadzenie nas po firmie.
W piątkowy poranek uczniowie oddziału przedszkolnego mieli okazję gościć w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Pod bacznym okiem policjanta, Pana Krzysztofa Skrobka, Zastępcy Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji poznawali i utrwalali zdobyte już wcześniej informacje o bezpiecznym poruszaniu się na drodze.
Kanciastoporty bohater kreskówki o imieniu Spongebob odkrywał przed najmłodszymi ciekawe quizy i zagadki odnoszące się do prawidłowego postępowania na drodze. W ramach tej zabawy za każdą dobrze udzieloną odpowiedź każdy maluch mógł otrzymać odblask z rąk Pana policjanta. A to nie był koniec prezentów tego dnia, bo gazetkę z Super Stopkiem oraz cenne odblaskowe bryloki wręczył nam Pan Tomasz Sokalski zastępca dyrektora WORD. Następnie udaliśmy się do miasteczka ruchu drogowego, gdzie odbyły się praktyczne zajęcia z udziałem dzieci i policjanta. Przedszkolaki sowicie obdarowane i uzbrojone w odblaski powróciły wraz z opiekunami do szkoły.
Serdeczne podziękowania dla Państwa Besztaków za zaproszenie oraz niezwykle ciepłe przyjęcie najmłodszych podopiecznych oddziału przedszkolnego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Ponad 290 000 litrów wody pełnej niespodzianek, ponad 500 gatunków zwierząt, ekspozycje z najciekawszymi okazami fauny wodnej z całego świata to wszystko zobaczyć mogli mali badacze podczas pobytu w Kompleksie Świętokrzyska Polana.
Płaszczki, rekiny, piranie - okazy z całego świata oraz te z naszego polskiego podwórka - karasie ozdobne, karpie koi, sum europejski, takie rybie gatunki dzieci z oddziału przedszkolnego oglądały w czwartek (tj. 27 września 2018 roku) w kompleksie Oceanika. Srebrzyste łuski, świetny kamuflaż, ostre zęby, opływowe kształty, tymi cechami zadziwiały naszych najmłodszych niezwykłe okazy zwierząt wodnych. Aż trudno było się powstrzymać przed dotknięciem szklanej ścianki akwarium. A na pamiątkę każdy mógł stworzyć swoje własne, małe akwarium i to w sposób bardzo kreatywny, bo ze słoika oraz sztucznych roślin i kwiatów. Po pysznym obiedzie zadowoleni i uśmiechnięci powróciliśmy do domów.
Organizatorem wycieczki była Ewa Wiśniewska - wychowawczyni oddziału przedszkolnego. Wielkie podziękowania dla rodziców, którzy pomogli w opiece nad dziećmi w ramach wycieczki.
27 września 2018 r., zadość czyniąc tradycji świętowania Dnia Chłopca, uczniowie oddziałów: I, II, III i IV wraz ze swoimi wychowawczyniami: panią Anną Kwiatkowską, panią Elżbietą Ogrodniczak –Kozłowską , panią Małgorzatą Cukiernik i panią Magdaleną Sigorską wybrali się do kina na seans filmowy pt. „Cudowny Chłopak”.
Wszyscy w skupieniu oglądali historię niezwykłego chłopca, który w wyniku mutacji genów urodził się ze zdeformowaną twarzą. Film wzruszył, uwrażliwił i naładował pozytywną energią niejedno serce na sali. Pozwolił uwierzyć, że chociaż czasem błądzimy i zachowujemy się źle, raniąc przy tym innych ludzi, to jest w nas potencjał na zmianę na lepsze. Specjalne podziękowania za opiekę dla pań - Beaty Dudek, Anetty Banaszczyk i Magdaleny Szczegielniak.
Pomimo, iż jeszcze jesteśmy mali i nie mamy przedmiotu – „Historia”, to wiemy o niej dużo. Szczególnie interesuje nas tematyka II Wojny Światowej.
W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie odzziału Va złożyli hołd pomordowanym podczas II wojny światowej w Miejscach Pamięci Narodowej w Piotrkowie Trybunalskim:
- pomniku poświęconym rozstrzelanym w 1943 r przez hitlerowców partyzantom i zakładnikom;
- pomniku pośw. Polakom zamordowanym w Katyniu i obozach sowieckich w latach 1939-1956;
- pomniku "Bohaterom walk za Polskę i Lud 1939-1945";
- pomniku pośw. Polakom - Sybirakom;
- Pomniku Nieznanego Żołnierza;
- pomniku martyrologii młodzieży;
- pomniku pośw. pomordowanym w czasie wojny Żydom.
Uczniowie oddziału VI odwiedzili Izbę Pamięci żołnierzy AK okręgu Łódź im. mjr GAJA w Piotrkowie Tryb., gdzie uczestniczyli w nietypowej lekcji historii przeprowadzonej przez sierżanta Mariana Makowskiego.
Organizatorem wyjazdu była p. Marzena kaźmierczak. Opiekunowie: p. Dudek, p. Libertowska.
22 września 2018 r. zorganizowaliśmy rajd rowerowy po północnej części powiatu piotrkowskiego. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły. Byli to uczniowie z klasy szóstej, siódmej i ósmej pod opieką pani Izabeli Dybały, pani Anetty Banaszczyk oraz pana Bogdana Świątka. Grupa wraz z opiekunami wyruszyła spod szkoły o godzinie 9.00 przez Michałów, Meszcze, Uszczyn w kierunku Witowa, a stamtąd do Sulejowa Podklasztorza.
Mimo, że prognozy pogody nie były zbyt optymistyczne i zapowiadano deszcz, szczęśliwie i bez opadów wyruszyliśmy na trasę rowerową rajdu.
Pierwszym przystankiem był kompleks kościelno – klasztornego w Witowie. Po wysłuchaniu o historii tego miejsca opowiedzianej przez proboszcza tej parafii, który podarował wszystkim uczestnikom okazjonalne obrazki, poszliśmy obejrzeć basztę bramną z XVI wieku i zwiedziliśmy obiekt. W Witowie mieliśmy dłuższy odpoczynek i czas na posiłek oraz uzupełnienie płynów.
Następnie wyruszyliśmy w dalszą trasę. Szybko i bezpiecznie dojechaliśmy do Sulejowa i wjechaliśmy na Podklasztorze, gdzie mimo zmęczenia wszyscy chętnie pozowali do zdjęć oraz zwiedzali obiekty historyczne.
Trasa rajdu była średnia pod względem technicznym i wiodła głównie ścieżkami rowerowymi oraz drogami mało uczęszczanymi przez samochody.
W drodze powrotnej dokuczał nam wiatr, który wiał prosto w twarz, ale mimo tego całej grupie dopisywał znakomity humor. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni o 15.00 wróciliśmy do Jarost, gdzie czekali już na nas stęsknieni rodzice.
Celem naszego rajdu było uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, poznawanie zbytków naszego regionu, zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz uczenia umiejętności działania w grupie. Każdy z nas długo zachowa w pamięci ten wspaniały 60 - kilometrowy rajd.
Wspólnie z uczestnikami rajdu i naszym przewodnikiem rowerowym, panem Bogdanem Świątkiem, zaplanowaliśmy już kolejny rajd, tym razem wspólnie z rodzicami.
Projekt "Szkolenia i doradztwo dla kadry kierowniczej systemu oświaty w woj. łódzkim", którego realizatorem w woj. łódzkim jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Szkoleniowe w Łodzi jest skierowany do kadry kierowniczej placówek publicznych jak i placówek niepublicznych (szkół wszystkich typów, przedszkoli i centrów kształcenia ustawicznego). Obejmuje on szkolenia w zakresie kompetencji kluczowych uczniów i wsparcie indywidualnego doradcy dla placówki w zakresie stworzenia diagnozy potrzeb pod kątem kompetencji kluczowych uczniów.
Mile widziany udział samego kierownika (dyrektora), ale kwalifikowany do udziału jest także:
- wicedyrektor,
- kierownik zespołu przedmiotowego
- kierownik świetlicy szkolnej.
Przy czym z placówek stanowiących zespoły może wziąć udział więcej niż 1 osoba pod warunkiem, że placówki wchodzące w skład zespołu mają odrębne numery NIP.
Do wyboru jedna z opcji:
- szkolenie w Spale w Hotelu Prezydent*** 1 - 3 sierpnia 2018 r., a kolejne 2 zjazdy do wyboru w wakacje lub po wakacjach (łącznie 9 dni);
- szkolenia w Uniejowie 7 - 9 sierpnia 2018 r. kolejne 2 zjazdy do wyboru w wakacje lub po wakacjach (łącznie 9 dni);
- szkolenie w Wieluniu w Hotelu Pod Ratuszem*** 5 - 7 września 2018 r. a kolejne 2 zjazdy wrzesień - październik (łącznie 9 dni);
- szkolenia wRawie Mazowieckiej w Hotelu Hetmańskim *** 10 - 12 września 2018 a kolejne 2 zjazdy wrzesień - październik (łącznie 9 dni);
- szkolenie w Łodzi w Hotelu Iness *** 14 - 16 września 2018 r. (szkolenie weekendowe) a kolejne 2 zjazdy wrzesień - październik (łącznie 9 dni);
- szkolenie w Łodzi w Hotelu Iness *** 17 - 19 września 2018 r. kolejne 2 zjazdy wrzesień - październik (łącznie 9 dni);
Udział w projekcie zupełnie bezpłatny (w tym materiały szkoleniowe, wyżywienie i parking przyhotelowy).
Dla osób mieszkających poza miastem, w którym organizowane jest szkolenie, także bezpłatne noclegi ze śniadaniami i kolacje.
DLA WSZYSTKICH ZWROT KOSZTÓW DOJAZDU (transport publiczny lub prywatny samochód).
Link do informacji o projekcie i dokumentów na stronie http://www.frdl-lodz.pl/projekty/szkolenia-i-doradztwo-dla-kadry-kierowniczej
Zdjęcia z realizacji projektu i zjazdów dla grup w Łodzi, Skierniewicach, Radomsku, Bełchatowie i Piotrkowie na FB realizatora projektu https://www.facebook.com/Fundacja-Rozwoju-Demokracji-Lokalnej-Centrum-Szkoleniowe-w-%C5%81odzi-329508220729018/
Karty zgłoszeniowe należy odsyłać na adres k.spychalska@frdl-lodz.pl do dnia 19 lipca 2018 r. wraz z informacją w mailu, które miejsce na szkolenie wybiera osoba zgłaszana.
kierunki-realizacji-polityki-oswiatowej-panstwa-w-roku-szkolnym-2018-2019.pdf
W życiu szkoły każdy rok jest wyjątkowo ważny i niepowtarzalny. Wraz z jego końcem mija czas wytężonej nauki i pracy, czas małych i dużych sukcesów, podejmowania nowych wyzwań, dokonywania zmian, realizowania planów. Rok szkolny 2017/2018 dobiegł końca. Mamy za sobą 10 miesięcy wytężonej pracy. Uczniowie - zasypywani pracami domowymi, kartkówkami, dziesiątkami wypracowań i setkami zadań - doczekali się zasłużonego wypoczynku, ale zdobyli również nowe umiejętności. Dzisiaj z całą pewnością wszyscy wiedzą więcej niż we wrześniu….
Jednak szkoła to nie tylko budynek, nie tylko instytucja, szkoła to przede wszystkim ludzie, którzy w sposób twórczy i odpowiedzialny w niej pracują, aby zrealizować najważniejsze cele jakimi są NAUKA i WYCHOWANIE. Ani jedno, ani drugie nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc i życzliwość rodziców. Bez ich udziału nie udałoby się zorganizować wielu szkolnych przedsięwzięć.
- Kochani Rodzice, dziękuję Wam za to, że zawsze mogę liczyć na Waszą bezinteresowną pomoc i zaangażowanie, za to, że przychodzicie do mnie z gotowymi pomysłami i koncepcjami, co by tu jeszcze zmienić, co można ulepszyć. W sposób szczególny pragnę podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do rozwoju naszej placówki w mijającym roku szkolnym: nauczycielom, który przychodzili pracować a nie do pracy, a ich inicjatywy i przedsięwzięcia powodowały, że o szkole było słychać i ciągle coś się w niej działo, pracownikom szkoły za to, że dbają o tę szkołę jak o własny dom, rodzicom za bezinteresowną pomoc i troskę, władzy samorządowej za przychylność, sponsorom i przyjaciołom szkoły za ofiarność. Wszystkim Państwu dziękuję za uśmiech dzieci, za wsparcie, za otuchę, za dobre słowo i za to, że traktujecie Państwo tę jedną z najfajniejszych podstawówek w powiecie piotrkowskim jako swoiste centrum kultury i kolebkę wychowania.
- Kochani, niech zaczynające się wakacje będą czasem wspaniałego wypoczynku, a każdy dzień wita Was słońcem i pogodą. Naładujcie się pozytywną energią. Życzę Wam, aby każdy wakacyjny dzień był ciekawy, atrakcyjny i bezpieczny, bo jak mówił Michał Niemycki w swoim wierszu o szkole „Od jutra szkoła odpocznie nieco, już korytarze pustkami świecą i żadne dziecko lekcji nie słucha: „Wreszcie się wyśpię” – ziewnęła mucha", czego sobie i Państwu życzę – mówiła Bożena Nowak-Justyna – dyrektor placówki.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego swoją obecnością zaszczycili następujący goście:
Pan Marceli Piekarek – wójt Gminy Moszczenica
Ksiądz Roman Kurzdym – proboszcz parafii w Karlinie
Pan Waldemar Banaszczyk – radny Gminy Moszczenica
Pan Marcin Adamczyk – przewodniczący Rady Rodziców
Pani Beata Dziadczyk i Pan Henryk Kawnik – Zarząd Fundacji Oświatowej Jarosty”
Szanowni Państwo,
1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia.Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.
W związku z tym uprzejmie proszę o zapoznanie się z załączonym wspólnym listem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy, Polityki Społecznej o materiałach informacyjnych poświęconych programowi rządowemu „Dobry Start”.
Koło Małego Wolontariatu zorganizowało pomoc dla zwierząt ze schroniska w Piotrkowie.
Więcej informacji w pliku: karma_dla_zwierzat.docx