SPIS TREŚCI

  • Projekt "Klimatyczna klasa 4-8"

    Klasa Va, biorąca udział w projekcie, wybrała na problem klimatyczny ślad węglowy. Opracowanie kampanii społecznej następowało w czasie kolejnych godzin wychowawczych zgodnie z przewodnikiem. Zadaniem samodzielnie realizowanym przez uczniów było zebranie danych dotyczących sposobu dojazdu dzieci do szkoły (długość drogi, rodzaj silnika...) i wykonanie elementów ulotki promującej dojazd do szkoły rowerem. Twarzą kampanii została nauczycielka wychowania fizycznego - dojeżdżająca do pracy rowerem (kilka km). Ulotka rozprowadzona będzie wśród rodziców w czasie zebrania 20 listopada 2018 r.. Pozostałe materiały wyeksponowane będą na korytarzu szkolnym (uczniowie Va zachęcać będą uczniów do korzystania z roweru). Kampania zakończona zostanie w grudniu 2018 r..Informacja o przeprowadzonej kampanii znajdzie taż miejsce w kronice szkolnej. Bożena Nowak - wychowawczyni klasy Va.

  • Samorząd Uczniowski na obchodach 11 listopada w Moszczenicy

        

    Przedstawiciele Pocztu Sztandarowego SU ze SP w Jarostach: Oliwia Baranowska, Nikola Klauz, Natalia Ratalewska, Iza Gaik, Michał Michalczyk i Damian Rudnicki, w dniu 11 listopada 2018 r. o godz. 11.00 spotkali się przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Moszczenicy, w celu poświęcenia (przez proboszcza tutejszej parafii) tablicy - kamienia z konturami naszej ojczyzny wraz z podziękowaniami dla mieszkańców Moszczenicy, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski. Najwyższe władze gminy, na czele z Marcelim Piekarkiem, złożyli kwiaty - wieńce pod odsłoniętą tablicą, a poczty sztandarowe oddały hołd bohaterom. Następnie wszyscy udali się do kościoła na mszę dla Niepodległej Polski. Msza była uświetniona pieśniami patriotycznymi oraz kazaniem proboszcza, który podkreślił wielkość tego dnia - 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę - 1918 - 2018. Serdecznie dziękuję rodzicom, tórzy przywieźli dzieci z Pocztu Sztandarowego na tę uroczystość - opiekun SU w SP w Jarostach - Elżbieta Ogrodniczak - Kozłowska.

  • Hymn zabrzmiał w Moszczenicy

    12 listopada 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie Scholi z Moszczenicy, zorganizowanym w Gminnym Ośrodku Kultury w Moszczenicy. Był on poświęcony 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wysłuchaliśmy pięknie wykonanych pieśni patriotycznych, a później nasi uczniowie wzięli udział we wspólnym śpiewaniu „100 chórzystów na 100 lecie Niepodległości”. Wszyscy bardzo dobrze się bawili. Dzieci otrzymały gromkie brawa. Opiekunem była p. Anna Strzopa-Machulska.

  • VII Bieg Niepodległościowy

    10 listopada 2018 r. Szkoła Podstawowa im. Św. Stanisława Kostki w Moszczenicy po raz siódmy była organizatorem Gminnego Biegu Niepodległości. Zgodnie z tradycją wszystkie szkoły z terenu Gminy Moszczenica licznie brały w nim udział. Naszą szkołę reprezentowało 21 biegaczy. Przywieźliśmy ze sobą aż 6 medali !!! W grupie dziewcząt młodszych I miejsce zajęła Paulina Kiełbasa, II miejsce Angelika Klauz. Wśród chłopców klas młodszych III miejsce zajął Wiktor Smejda. Wśród dziewcząt klas starszych, III miejsce wywalczyła Maja Kędziora, natomiast w grupie chłopców klas starszych I miejsce zajął Adrian Tomczyński, a II miejsce Gabor Fatyol. Podczas biegu opiekę nad uczniami sprawowały panie Anetta Banaszczyk i Małgorzata Cukiernik. Wszystkim zawodnikom SERDECZNIE GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!!!

  • Obchody Święta Niepodległości

    9 listopada 2018 r. odbyły się w naszej szkole obchody 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowane przez p. Annę Strzopę-Machulską Od rana mogliśmy oglądać wystawę pamiątek związanych z wolną, niepodległą Polską. Zgromadzili je uczniowie naszej szkoły. Wszyscy otrzymali przypinki okolicznościowe ufundowane przez Radę Rodziców z symbolami Niepodległej.

     

    O godz. 9.30 odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: pani Irena Heinzel, przedstawicielka Rodzin Katyńskich, krewna zamordowanego w Katyniu podporucznika Wojska Polskiego Leszka Heinzla, Zastępca  Wójta Gminy Moszczenica pani Agata Biesaga, pan Marcin Adamczyk -  przewodniczący Rady Rodziców i dyrektor szkoły – pani Bożena Nowak-Justyna.

     

    Uczniowie wysłuchali krótkiej historii odzyskania niepodległości, śpiewali pieśni patriotyczne, pięknie recytowali wiersze poświęcone naszej ojczyźnie. Nagrodzono następujące osoby: Patrycję Dajcz i Miłosza Łyczka z klasy VI, Natalię Gliszczyńską z klasy V b, Jana Bogusławskiego z klasy V b, Karola Miderę z klasy V b, Sajanę Misztelę z klasy VIII, Zofię Wychowałek z klasy VIII, Mateusza Gąsiora i Igę Kędziorę z klasy VII oraz Martynę Jamorską z kl. Va. Uczniowie otrzymali również nagrody za zorganizowane przez panią Annę  Strzopę-Machulską konkursy plastyczne pt. „Niepodległa w obrazach” i „Moja Ojczyzna”. Laureatami zostali: Mateusz Pirek z klasy II, Lena Dajcz  z klasy II, Angelika Klauz z  klasy III, Gabriela Dudek z klasy IV, Amelia Kwiecień z klasy Vb, Oliwia Skorupka z klasy VII, Nikola Klauz z klasy VI, Bartosz Stopka z klasy IV, Marek Pacyniak z  klasy Va. Nagrody w konkursach ufundowali Wójt Gminy Moszczenica oraz firma FM Logistic. Później uroczystości przeniosły się do sali gimnastycznej, gdzie wszyscy o godz. 11.11 zaśpiewaliśmy 4 zwrotki Hymnu Narodowy. Następnym punktem obchodów był konkurs na najładniejsze wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Zwyciężyła klasa Va. Odbyło się także spotkanie z naszym gościem honorowym.  p. Ireną Heinzel, przedstawicielką Rodzin Katyńskich, która w piękny sposób przybliżyła zebranym historię naszego kraju. Uświetnieniem obchodów było wypuszczenie przez naszych uczniów 100 biało-czerwonych balonów. Zwieńczeniem  uroczystości było złożenie kwiatów na Mogile w Pieńkach Karlińskich przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

  • 100 KARTEK NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

    Nasza szkoła brała udział w akcji 100 KARTEK NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ. Do 100 szkół uczniowie oddziału: IV, Va, Vb, VI i VIII przygotowali piękne kartki z elementami patriotycznymi. Wszystkie prace zostały wysłane tradycyjną drogą pocztową. W ten sposób nasza szkoła otrzymała 100 takich kartek z pozdrowieniami z wielu szkół w Polsce. Akcja przeprowadzona została przez nauczycieli języka angielskiego p. Aleksandrę Biedroń-Pawlak i p. Magdalenę Sigorską, pod hasłem „I’m proud to be Polish”.

  • Konkurs "Tłumacz"

    30 września obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Z tej okazji bliżej przyglądaliśmy się roli, jaką tłumacz odgrywa we współczesnym świecie.
    Każdy obcy język kryje w sobie wiele pułapek, w które łatwo wpaść i które stały się tematem licznych anegdot. Czy w każdym języku pogoda jest pod psem, kupuje się kota w worku albo grucha jak dwa gołąbki? Niedostateczna znajomość zwrotów frazeologicznych powoduje często nie tylko błędy w tłumaczeniach, lecz też nieporozumienia, dezorientację, a czasem wybuchy śmiechu.

    W związku z Międzynarodowym Dniem Tłumacza – Instytut Francuski w Krakowie zorganizował ogólnopolski konkurs plastyczny „Tłumacz – żaba w gardle” dla szkół podstawowych. Nasi uczniowie z oddziałów IV, VI, VII i VIII stworzyli wspaniałe prace plastyczne, ilustrując związki frazeologiczne ze zwierzętami w języku angielskim. Prace można było składać do 31.10.2018r. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki! Zdjęcia tych wyjątkowych prac dostępne w galerii - zapraszamy!!!

    Organizatorkami konkursu w szkole były panie: Magdalena Sigorska i Aleksandra Biedroń-Pawlak.

  • Kodowanie na dywanie!!!

    W trakcie trwania tygodnia kodowania w październiku odwiedził nas również Klub Młodego Programisty. W ramach współpracy, panie: Katarzyna Ślęzak i Monika Nowak realizowały zajęcia programowania dla uczniów z oddziałów IV-VII. Dzieci zostały wprowadzone w świat robotów, poznając aplikacje i sposób programowania Ozobotów, robotów EVO i Edison. Pracy towarzyszyła świetna atmosfera, duże zaangażowanie, kreatywność oraz ciekawość. Dziękujemy serdecznie za odwiedziny!!!

  • Kwiaty jak z obrazka

    Maki, bratki, astry, wszystkie kwiaty pochodzące z polskich łąk powstawały z barwnych bibuł w ramach warsztatów rękodzielniczych zorganizowanych w naszej szkole.

    Piękne płatki, giętkie łodygi, jednym słowem, kwiaty jak żywe, rosnące na polskich łąkach. Takie niezwykłe bukiety z giętkiej bibuły tworzyli uczniowie naszej szkoły. By bibuła modelowała się z lekkością pod palcami i była plastyczna, nasi mali twórcy wsłuchiwali się we wskazówki utalentowanej i uhonorowanej licznymi nagrodami (m.in. Nagrodą im. Oskara Kolberga) twórczyni ludowej z Opoczna, Pani Zofii Pacan, której towarzyszyła równie uzdolniona córka. Bibuła kręciła się, opadała jak wstążka w dół później do góry, było jej pod dostatkiem, a dzięki niej szkoła zapełniła się kolorowymi kwiatami.

    Organizatorem warsztatów w szkole była p. Ewa Wiśniewska - wychowawca oddziału przedszkolnego. Serdeczne podziękowania dla Pań: Katarzyny Kujawskiej, Renaty Dróżdż, Edyty Szulc, Małgorzaty Patryniak za przygotowanie sali.         

  • Opieka nad Miejscem Pamięci Narodowej

    Już od wielu lat uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawcami, w czasie poprzedzającym Święto Zmarłych, odwiedzają i porządkują mogiły w Pieńkach Karlińskich. Za opiekę nad tym miejscem nasza szkoła została odznaczona Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

     W miejscowym lesie, w czerwcu 1944 roku, w bestialski sposób zostało zabitych 59 osób ludności cywilnej z Piotrkowa i jego okolic. Zbrodni dokonano w odwecie za śmierć jednego Niemca. Wśród pomordowanych były rodziny – ojciec i jego dwaj synowie, a także  sześciu braci  z okolic Wolborza. Wśród ofiar tego mordu znalazł się także młody  niemiecki oficer, który odmówił strzelania do bezbronnych i niewinnych ludzi.

    31 października 2018 roku uczniowie klasy I oraz III wraz ze swoimi wychowawcami: panią Anną Kwiatkowską  i  panią Małgorzatą Cukiernik oraz panią Anettą Banaszczyk, po uprzednim uporządkowaniu grobów, oddali cześć Ich pamięci. Na mogile zapalono symboliczny znicz i złożono wiązankę kwiatów.

     

  • Wycieczka dzieci młodszych do MOK

     Dnia 25.10. 2018 r. oddziały 0-III wybrały się na spektakl muzyczny pt"Co w trawie piszczy czyli siła w grupie" do MOK-u w Piotrkowie Tryb. Przedstawienie miało charakter profilaktyczny. Postacie zwierząt polnych pokazały, że nie  szata zdobi człowieka, tylko to jakim się jest w stosunku do innych ludzi, czy można na niego liczyć, czy jest przyjacielem, któremu można zaufać i pomagać. Natomiast  mieć przyjaciół w grupie dodaje siły do działania, pokonywania problemów, Swoje przeżycia z przedstawienia uczniowie zaznaczyli w pracach plastycznych, wnioskach z oglądanego przedstawienia. Dlatego warto uczestniczyć w tego rodzaju formach spektakli dla dzieci.
    Organizatorem wycieczki była pani Elżbieta Ogrodniczak-Kozłowska, zaś rolę opiekunów pełniły panie: Anna Kwiatkowska, Małgorzata Cukiernik, Ewa Wiśniewska, Karolina Ludwiczak oraz rodzic- pani Zielińska.

  • Akcja BohaterOn w oddziale II

    Uczniowie oddziału II włączyli się aktywnie do akcji "Bohater On" w miesiącu październiku. Na kartach pisali życzenia dla kombatantów Powstania Warszawskiego, dziękując im za bohaterstwo, za odwagę, za to, że żyjemy w wolnym kraju. Robili to z wielkim zaangażowaniem, kolorując karty symbolami narodowymi. Uczniowie poznali bohaterstwo żołnierzy walczących o Warszawę, stolicę naszej ojczyzny - Polski. Wychowawczyni - Elżbieta Ogrodniczak Kozłowska

  • Program dla szkół - działania oddziału II

    W ramach "Programu dla szkół" dotyczącego zdrowego odżywiania uczniowie z oddziału II aktywnie włączyli się do działań w tym zakresie. Obejrzeli film o zdrowym odżywianiu w czterech porach roku, o owocach i warzywach charakterystycznych dla danej pory, o sposobie przyrządzania twarożku ze szczypiorkiem, roli nabiału w odżywianiu. Sami zaś napisali  zdrowy, dzienny jadłospis z uwzględnieniem warzyw, owoców, nabiału. Następnie swoje propozycje umieścili na talerzykach papierowych, przyklejając gotowe produkty z karty ćwiczeń jako propozycje posiłków: śniadania, obiadu i kolacji. Z wielkim zapałem uczyli się wykonywać kanapki czyli, smarować chleb masłem, kroić warzywa, jajka, ser, wędlinę. A wspólne spożywanie wykonanych kanapek było dla nich wielką radością, wspólną integracją klasową i nauką zachowania higieny podczas spożywania posiłku.

    Wychowawczyni - Elżbieta Ogrodniczak - Kozłowska

  • Wieczór z kulturą!

    W piątek 26 października 2018 r. odbył się w naszej szkole "Wieczór z kulturą" – spotkanie najmłodszych uczniów - czytelników z książką, filmem i szeroko rozumianą kulturą.

    Zainteresowane tematem dzieci z oddziałów I – III zaproszone zostały na 17.30. do sali 40, w której czekały na nie książki, film edukacyjny, tajemniczo przystrojona sala i panie, gotowe do dzielenia się z nimi swoimi pasjami – literaturą i filmem.

    Spotkanie rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem i zabawą "Małych detektywów", którzy przy użyciu lup szukali w tekście wskazanych przez panią literek. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentu książki detektywistycznej czytanej przez nauczyciela. Wspólne omawianie czytanej treści i wymyślanie ciągu dalszego wydarzeń  bardzo podobało się uczniom. Kolejnym elementem spotkania było obejrzenie filmu edukacyjnego, który przypomniał dzieciom, że warto sobie pomagać, mówić prawdę i nie zabierać cudzych rzeczy. W przerwie prezentacji filmu uczniowie mieli okazję troszke się posilić pizzą i słodkimi przekąskami.

    Spotkanie przebiegło w ciepłej i serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że będzie początkiem dłuższej fascynacji księżką i dobrym filmem.

           Pomysłodawcami przedsięwzięcia były panie: Małgorzata Cukiernik i Beata Dudek. Organizatorki zapraszają na kolejne spotkanie z kulturą.

  • Ślubowanie uczniów klasy I

    26 października 2018 r. 25 dzieci uczęszczających do klasy I złożyło uroczyste ślubowanie i zostało pasowanych przez panią  dyrektor, Bożenę Nowak- Justynę, na uczniów Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach.  Uczniowie otrzymali legitymacje szkolne i  pamiątkowe dyplomy oraz upominki przygotowane przez Radę Rodziców i starszych kolegów z klasy III.  Dzieciom wręczono także znaczki odblaskowe podarowane  w ramach akcji prowadzonej przez PZU.

    Na uroczystość przybyli zaproszeni goście:

    Pan Marceli Piekarek – Wójt Gminy Moszczenica

    Pan Waldemar Banaszczyk – Radny Gminy Moszczenica

    Pan Marcin Adamczyk i Pan Szymon Pabich – przedstawiciele Rady Rodziców szkoły

    Rodzice pierwszaków.

    Uroczystość przygotowała wychowawczyni oddziału,  p. Anna Kwiatkowska, z pomocą  rodziców swoich podopiecznych. Wielkie słowa podziękowania zostały przekazane rodzicowi - panu Mariuszowi Klimczykowi,  który  zadbał o właściwe nagłośnienie sali gimnastycznej.

    Świeżo upieczonym uczniom rodzice zafundowali ogromny tort, który wszystkim smakował wyśmienicie.

  • Rodzinny Turniej Badmintona!!!

  • Maraton Programowania

    W piatek 19 października 2018r. odbył sie w naszej szkole Maraton Programowania dla najmłodszych uczniów (oddziały I-III). W kilkuosobowych grupach uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnych formach zajęć poświęconych rozwijaniu kompetencji cyfrowych oraz doskonaleniu techniki programowania i kodowania. Uczestnicy maratonu pracowali na takich wynalazkach jak: makey-makey, roboty Dash i Dot, tablety z aplikacjami, maty edukacyjne oraz wiele rozmaitych kart pracy. Wszystkie przygotowane zadania miały w ciekawy, niebanalny i interesujący sposób wprowadzić dzieci w świat programowania, zainspirować do twórczej pracy i nauki.

    Maraton Programowania był częścią projektu ogólnopolskiego "Zaprogramuj Przyszłość", a także jednym z wydarzeń biorących udział w Europejskim Tygodniu Kodowania Code Week, za które otrzymaliśmy certifikat.

    Organizatorami wydarzenia były: p. A. Kwiatkowska, p. E. Ogrodniczak-Kozłowska, p. B.Dudek, p. M.Cukiernik, p. A.Strzopa-Machulska, p. E. Wiśniewska oraz p. A. Biedroń-Pawlak. Zajęcia obserwowała p. A. Lecyk - trener z projektu "Zaprogramuj Przyszłość".

     

  • Wycieczka klas piątych

    17.10.2018r. klasy Va i Vb wizytowały Łódź. Pierwsza część to wizyta "U Pana Twardowskiego" przebywającego na Księżycu (seans w planetarium). W EC1 uczniowie mieli również możliwość spróbowania pysznych lodów i ciastek. Następnie wybierali swojego ulubionego zwierzaka zamieszkującego łódzkie ZOO i zapoznawali się z projektem orientarium (planowany termin ukończenia prac 2020r.) Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas: p. Anna Strzopa - Machulska i p. Bożena Nowak.

  • Projekt „BohaterOn-włącz historię!” Kartka Dla Powstańca

    12 października 2018 r. w naszej szkole zakończył się projekt „BohaterOn – włącz historię!”. Uczestniczyły w nim klasy I-VIII. Koordynatorem projektu w szkole była Anna Strzopa-Machulska. Ta ogólnopolska kampania miała na celu upamiętnienie i honorowanie żyjących uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju oraz oddanie czci tym, którzy już odeszli. Uczniowie poprzez specjalnie przeprowadzone zajęcia i pisanie kartek zapoznali się z historią wybuchu Powstania Warszawskiego oraz jego dużym znaczeniem dla II wojny światowej. Działania zbrojne zaczęły się 1 sierpnia 1944 r. Trwały 63 dni – do 3 października 1944 r. Na skutek ciężkich walk zginęło ok. 180 tys. mieszkańców naszej stolicy, aż 80% miasta zrównano z ziemią. Jednak ich walka i wysiłek nie poszły na marne. Dziś mamy wolną, niepodległą Polskę, w której możemy uczyć się i pracować. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromny wysiłek i poświęcenie Powstańców. Jedyne co możemy dla nich zrobić to pamiętać o nich. Jesteśmy dumni, że to Oni uczą nas historii, patriotyzmu i miłości do ojczyzny.  

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Margarethy Kamprad w Jarostach
    ul. Leśna 14
    97-310 Moszczenica
  • tel./fax 44 742 12 13

Galeria zdjęć

Partnerzy