SPIS TREŚCI

  • Kodowanie dla dzieci z Gazomi

    W czwartek, 13 grudnia. gościliśmy w naszej szkole uczniów z oddziałów I – III ze Szkoły Podstawowej w Gazomi. Dzieci, wraz z opiekunami przyjechały do nas w ramach współpracy miedzyszkolnej,  by wziąć udział w zajęciach z kodowania. Uczestnicy, podzieleni na sześć grup,  kolejno odwiedzali przygotowane sale, w których mogli pograć w gry edukacyjne na tabletach, obejrzeć trójwymiarowe obrazki, poćwiczyć logiczne myślenie na macie edukacyjnej. Poza tym, uczyli się programować roboty Dasha (Margarethę i Jarostka) i Dota (Dotkę), sterowali nimi, grali na cymbałkach i ustawiali wyrzutnię, by wyrzucała piłeczki. Wiele radości sprawiało im też granie na Makey Makey piano. Całe spotkanie trwało ponad godzinę i przebiegało w miłej atmosferze. Dzieci bardzo chętnie brały udział w każdych zajęciach, dobrze się bawiły i wiele nauczyły.

                Organizatorki, panie: Anna Kwiatkowska, Aleksandra Biedroń – Pawlak, Ewa Wiśniewska, Małgorzata Cukiernik, Elżbieta Ogrodniczak – Kozłowska, Anna Strzopa – Machulska i Beata Dudek serdecznie dziękują uczniom ze szkoły w Gazomi za udział w zajęciach, które były podsumowaniem realizowanego w szkole ogólnopolskiego projektu „Zaprogramuj przyszłość”.                                   

  • Prelekcja strażacka

    11 grudnia, z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarostach, w naszej szkole odbyła się pogadanka dla uczniów klas VI - VIII. Tematem przewodnim były niebezpieczeństwa, jakie mogą nas spotkać w życiu codziennym oraz jak należy zachować się w przypadku zagrożenia. Ponadto uczniowie mogli zobaczyć, jak działa "czujka czadu" oraz poznać różnice między Państwową Strażą Pożarną a Ochotniczą.
    W  pogadance udział wziął przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim, kpt. Adrian Dziubecki oraz druh Marcin Adamczyk reprezentujący lokalną jednostkę OSP.

  • Lekcja w Bibliotece Miejskiej

    W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie oddziału Vb uczestniczyli w lekcji, która odbyła się w Bibliotece Miejskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Zajęcia prowadzone były perfekcyjnie, więc młodzież wykazywała się zaangażowaniem. Pracując w grupach, uczestnicy układali puzzle obrazujące wygląd terytorium naszego kraju w różnych okresach dziejowych. Narysowali sylwetki przedstawionych na zdjęciach wybitnych Polaków i dobierali do nich podpisy - krótkie charakterystyki. Prezentacja multimedialna sprzyjała przypomnieniu wiadomości na temat symboli narodowych. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się, które kraje, oprócz Polski, odzyskały niepodległość w 1918r, a takżę które Państwa mają w swej symbolice barwy takie jak nasze i gdzie te kraje sa usytuowane na kuli ziemskiej. Organizatorem wyjazdu była p. Marzena Kaźmierczak. 

  • Szlachetna Paczka po raz czwarty

     

    Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji Szlachetnej Paczki i zakupili choćby jeden produkt z listy potrzeb dla wybranej przez nas rodziny.  Słowa wdzięczności skierowane są do każdej z tych osób. Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Po raz kolejny udział w akcji „Szlachetnej Paczki” był dla nas wspaniałą lekcją wrażliwości i otwarcia na potrzeby drugiego człowieka. Większość z nas odrobiła tę lekcję „na szóstkę”. 
    W sobotę, 8 grudnia, dyrektor szkoły wraz z przedstawicielem uczniów - Nikolą Pabich, przedstawicielem Rady Rodziców - panem Szymonem Pabichem i wolontariuszem Szlachetnej Paczki, przekazali zebrane rzeczy rodzinie, dla której przygotowywaliśmy Szlachetną Paczkę. W tym roku udało nam się stworzyć 17 paczek.
    To spotkanie pozostanie w pamięci na zawsze – pokazało ono, że warto pomagać, warto się dzielić, warto być dobrym dla innych – ludzie to doceniają!
    Jeszcze raz dziękujemy osobom, które potrafią się dzielić i pomagać. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Państwa Tomczyńskich, Państwa Kucharskich, Państwa Chałów, Państwa Żaków – za ufundowanie najbardziej wartościowych prezentów.  Dziękujemy naszym pracownikom i uczniom za popakowanie prezentów. Wszyscy pamiętajmy, że dobro powraca.

  • Mikołajki - klasa IV

    W dniu 26.11.2018 r. klasa IV uczestniczyła w wycieczce do gigantycznego parku dmuchańców – Candy Park w Rzgowie. Wyjazd został zorganizowany z okazji mikołajków. Na miejscu dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji, m.in. toru przeszkód, 8- metrowej zjeżdżalni, połykacza dzieci, giga labiryntu, toru przeszkód potwory, basenu z piłkami i zakręconej karuzeli. Po dwugodzinnym szaleństwie uczniowie gościli również w  kawiarence znajdującej się na terenie obiektu. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwała wykwalifikowana obsługa. Organizatorem wycieczki była p. Magdalena Sigorska – wychowawca oddziału IV.

  • Podróż do Betlejem

    W piątkowy wieczór, 7 grudnia, uczniowie oddziału III wraz ze swoimi opiekunami i wychowawcą, wybrali się w podróż do Betlejem. W Zakościelu, w powiecie tomaszowskim, wszyscy przeżyli niezapomniane chwile podczas Koncertu Bożonarodzeniowego oraz interaktywnego widowiska przedstawiającego prawdziwą historię narodzin Jezusa Chrystusa. Przenieśliśmy się w czasie i w przestrzeni 2 tysiące lat wstecz. Mieliśmy możliwość zobaczyć i poczuć klimat biblijnego miasta Betlejem. Ten wyjątkowy czas spędzony razem z bliskimi w świątecznym nastroju na długo pozostanie w naszej pamięci. Organizatorem wyjazdu była wychowawczyni oddziału III –Małgorzata Cukiernik

  • Mikołajki w szkole

    6 grudnia Rada Rodziców naszej szkoły przygotowała dla uczniów niesamowitą niespodziankę. Dzięki odpowiedniej aranżacji, autorstwa rodziców, szkolna sala gimnastyczna zmieniła się w salę kinową. Uczniowie wchodzili na seans filmowy zatytułowany „Pociąg polarny” zaopatrzeni w popcorn, który serwowali przy wejściu rodzice. Każdy uczestnik otrzymał kolorowy bilecik, zawierający cenną wskazówkę moralną, który był sprawdzany przed wejściem do sali oraz kasowany przez najprawdziwszego konduktora pociągu. W przerwie seansu widzowie otrzymali gorącą czekoladę. Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ogrom pracy włożony w przygotowanie niespodzianki mikołajkowej, a w szczególny sposób Państwu Klimczykom - za pomysł i przygotowanie projekcji filmu. Dzięki Wam, Rodzice, uczniowie mogli spędzić mikołajkowe święto w sposób niekonwencjonalny i tajemniczy.

  • Wizyta Mikołaja

    W dniu 6.12. 2018 r. Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował mikołajki szkolne. Przedstawiciel Rady Rodziców, p. Marcin Adamczyk w przebraniu Mikołaja odwiedził oddziały O - VIII i rozdał prezenty - batony, zakupione z funduszy SU. Uczniowie, zadowoleni z prezentów, mile spędzili ten dzień.
    Organizatorzy mikołajek SU - p. Elżbieta Ogrodniczak-Kozłowska, p. Anna Strzopa-Machulska.

  • Mikołajkowy wyjazd do kina klas VI-VIII

      W środę, 5  grudnia, uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w seansie filmowym w kinie Helios. "Dywizjon 303" to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana powieścią Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u), tworzą elitarną jednostkę, która - początkowo niedoceniana - staje się legendą II wojny światowej. Ich ponadprzeciętne umiejętności i ogromny patriotyzm mogą być dla kolejnych pokoleń Polaków przykładem prawdziwego bohaterstwa.
    Obok spektakularnych akcji podczas Bitwy o Anglię film ukazuje również życie prywatne pilotów - dlatego w takim samym stopniu wzrusza, budzi dumę i wywołuje uśmiech. 

  • Mikołajki klasa Vb i II

    3.12.2018 r. uczniowie klasy II i Vb uczestniczyli w wycieczce do Piotrkowa Trybunalskiego w ramach Mikołajek. Głównym punktem programu był film pt.: „Dziadek do Orzechów i cztery królestwa”. Opowiadał historię Klary, która otrzymuje złotą nić, prowadzącą do tajemniczego świata Czterech Królestw. Aby przywrócić w nim ład i porządek musi wykazać się miłością, odwagą, odpowiedzialnością i mądrością. W tle słyszymy piękną muzykę Piotra Czajkowskiego, twórcy słynnego baletu pt.: „Dziadek do Orzechów”.  Uczniowie zapoznają się również z elementami tej sztuki teatralnej, w którą wprowadza ich p. Beata Bąkowska przedstawicielka kina Helios. Po seansie dzieci przeniosły się do kulinarnej części Focus Mall na małe co nieco. Na koniec odbyła się sesja zdjęciowa w saniach świętego Mikołaja. Organizatorem wyjazdu była p. Anna Strzopa-Machulska, opiekunami p. Elżbieta Ogrodniczak-Kozłowska i p. Beata Hejniak.

  • Andrzejki

    29 listopada 2018 r. odbyły się w klasie Vb Andrzejki. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt  Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Tak też było w naszej klasie. Uczniowie przepowiadając sobie przyszłość świetnie się bawili. Zabawa miała też na celu integrację grupy. Organizatorem była wychowawczyni kl. Vb p. Anna Strzopa-Machulska.

  • Dzień Pluszowego Misia

    27 listopada 2018 r. w naszej szkole świętowaliśmy po raz kolejny Dzień Pluszowego Misia. Pierwszy miś maskotka powstał 116 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Naszą zabawę zorganizowaliśmy w sali gimnastycznej. Zebrały się reprezentacje wszystkich klas. Zadaniem uczniów było wykonanie techniką dowolną plakatu przedstawiającego naszego ulubieńca. Wszyscy bardzo się starali, otrzymaliśmy fantastyczne prace, jednak jury w składzie p. Beata Dziadczyk, p. Elżbieta Ogrodniczak-Kozłowska i p. Anna Strzopa-Machulska zdecydowało jednogłośnie, że najładniejszą pracę zrobili uczniowie kl. V b. Kolejna konkurencja dotyczyła poezji.  Uczniowie mieli napisać wiersz o Misiu. Nagrody otrzymali: Angelika Klauz  kl. III, Lena Dajcz kl. II, Wiktoria Dajcz kl. II, Bartosz Stopka kl. IV, Mateusz Gąsior kl. VII, Jan Bogusławski kl. Vb i Anna Kiełbasa kl. IV. Na koniec wybraliśmy największego i najmniejszego misia. Zwycięzcami tutaj byli Karol Midera z kl. Vb i Antonina Pawlak z kl. Va. Zabawie towarzyszyła wesoła muzyka i oczywiście nasza ulubiona piosenka „Pokochaj pluszowego misia”. Organizatorami Święta Pluszowego Misia były p. Anna Strzopa-Machulska i p. Elżbieta Ogrodniczak-Kozłowska.

  • Wyjazd do Experymentarium

    26 listopada 2018 roku dzieci z oddziałów I-III uczestniczyły w wycieczce do Łodzi w ramach realizacji zajęć z ogólnopolskiego programu „Zaprogramuj przyszłość”.

    Celem naszego wyjazdu było łódzkie Experymetarium - centrum nauki i techniki. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy wystawę, w której nauka nie ma tajemnic. Każdy może samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia poprzez zabawę. Tu nigdy nie jest nudno! Bawiąc się, uczniowie zdobywali wiedzę o najtrudniejszych zjawiskach i procesach.
    Nawet najnudniejsze teorie stały się zrozumiałe i interesujące!

    Dodatkowo dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjno-poznawczych z cyklu „Świat wokół nas – Ciało człowieka”. Przekonały się, że nasz organizm to swego rodzaju maszyna o wiele bardziej skomplikowana i doskonała niż wszystko, co kiedykolwiek zostało wymyślone przez człowieka. Wspólnie sprawdziły, jak działają najważniejsze organy oraz dowiedziały się jak dbać o zdrowie.

    Opiekunami podczas wyjazdu były panie: Anna Kwiatkowska, Elżbieta Ogrodniczak-Kozłowska, Anna Strzopa-Machulska, Ewa Wiśniewska, Małgorzata Cukiernik, Beata Dudek oraz Aleksandra Biedroń-Pawlak – nauczyciele realizujący zajęcia z programu „Zaprogramuj przyszłość”.

    Cała wycieczka była sfinansowana ze środków programu „Zaprogramuj przyszłość”.

  • Najmłodsi recytują

    22.11. 2018 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Poezji Patriotycznej dla oddziałów 0 -III, pt."Piękna nasza Polska cała", związany z obchodami 100. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zgłosiło się 11 uczniów z op., 12 uczniów z kl.II, 4 uczniów z kl. III i  4 uczniów z kl.I. Recytowane wiersze dotyczyły historii Polski, miłości do Ojczyzny, piękna naszych  krain geograficznych, bogactwa zabytków największych miast Polski. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani, zachowali elementy poprawnej recytacji, pokazali nam, jaka piękna jest nasza Polska, a w przerwie nucili piosenki patriotyczne. 

    Jury w składzie: p. dyrektor Bożena Nowak- Justyna, p. Magdalena Pryczak i p. Beata Dudek wybrało 6 nagród i 6 wyróżnień. I tak zwycięzcami zostali: Alicja Bernacka- op., Hanna Grzejdziak - op.,Lena Dajcz- oddział II, Antoni Sobala- oddział II, Stanisław Nawrocki- oddział II; zaś wyróżnieni zostali: Karina Mosińska- op., Michał Adamczyk- oddział I, Aleksander Lacheta, Iga Piskorz, - oddział II, Natalia Trawczyńska, Angelika Klauz- oddział III. Uczniowie zostali obdarowani nagrodami, upominkami zakupionymi z funduszy szkolnych. Organizatorami konkursu były panie: Elżbieta Ogrodniczak - Kozłowska, Anna Strzopa Machulska.

  • Dni Życzliwości

    W ciągu ostatnich dni dużo mówiliśmy o życzliwości, pomaganiu innym i właściwym zachowaniu się podczas spożywania posiłków oraz w trakcie zajęć w - f (czyli o zasadach gry fair play). Uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielem plastyki wykonali piękne prace i plakaty obrazujące dobre traktowanie ludzi i zwierząt. Wypisali zwroty i hasła nawiązujące do życzliwości. Zostały one wywieszone na dolnym korytarzu.

    Wszystkie te działania podejmowane były w celu przypomnienia, czym jest życzliwość, jak można ją na co dzień okazywać, jak wiele dobrego wnosi w nasze życie. Uśmiech, podanie ręki, życzliwy gest -  mają potężną moc! – dodają siły do pokonywania trudności. Pokazują, że nie jesteśmy sami, że ktoś o nas pamięta, jest przy nas i dla nas. Jesteśmy dla kogoś ważni!

    Tradycyjnie, uczniowie z każdego oddziału wybrali spośród siebie jedną osobę, która szczególnie wyróżnia się w okazywaniu innym życzliwości i wsparcia, były to: Patryk Besztak (OP), Pola Jagodzińska (I), Wiktoria Dajcz (II), Piotr Janczyk (III), Iga Henc (IV), Olga Stafijowska (Va), Artur Krasoń (Vb), Nikola Klauz (VI), Adrian Tomczyński (VII) i Marta Kujawska (VIII). Te osoby zdobyły koronę, berło i tytuł Króla lub Królowej Życzliwości. GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY ZA TO, JACY JESTEŚCIE! Organizatorki – panie Gabriela Burzyńska, Małgorzata Cukiernik i Beata Dudek – serdecznie dziękują nauczycielom i uczniom, którzy wspierali akcję i zachęcają wszystkich do okazywania sobie życzliwości, troski i szacunku każdego dnia.

  • Wycieczka do Warszawy

    19 listopada 2018 r. uczniowie naszej szkoły z klas VI-VIII uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Głównym punktem programu było Muzeum Powstania Warszawskiego. Oglądaliśmy wystawy, słuchaliśmy ciekawych opowieści pana przewodnika. Uczniowie w skupieniu wysłuchali tej żywej lekcji historii. Obejrzeliśmy również film pt. „Miasto ruin”, pokazujący ogrom strat, jakie poniosła nasza stolica. 80 % miasta zniknęło z powierzchni ziemi, zginęło ok. 180 tysięcy mieszkańców. Następnym punktem programu były Warszawskie Powązki (cmentarz wojskowy i tzw. Stare Powązki). Pochowani są tam żołnierze, którzy oddali życie za niepodległość podczas I i II wojny światowej, ludzie kultury, sztuki, polityki. Nekropolia jest skarbnicą wiedzy historycznej. Kolejnym etapem wycieczki było niemieckie więzienie Pawiak, w którym zamordowano tysiące Polaków. Zobaczyliśmy także pomnik upamiętniający powstańców walczących w Getcie Warszawskim oraz muzeum Polin, przybliżające historię polskich żydów. Uczniowie widzieli także Pałac Kultury i Nauki. Organizatorem wycieczki była p. Anna Strzopa-Machulska, opiekunem p. Marzena Kaźmierczak.

  • Nagrody dla ilustratorek książki p. J. Horodeckiej-Wieczoreki

    Pani Jolanta Horodecka-Wieczorek, autorka literatury fantastycznej oraz bajek dla dzieci, uhonorowała uczennice klasy VI i VII książkami swojego autorstwa, które wręczyła na spotakniu w naszej szkole 15.11.2018. Dziewczęta: Patrycja Dajcz, Nikola Klauz, Maja Gierczak, Wiktoria Kardas, Kinga Kierasińska i Marta Dróżdż wykonały ilustracje do basni pt. "Królowa snów" napisanej przez p. Horodecką-Wieczorek. Koordynator współpracy: p. Marzena Kaźmierczak.

  • Moja mała Ojczyzna - konkurs poetycki

    Konkurs poetycki pt. "Moja mała Ojczyzna" przeznaczony był dla klas IV-VIII. Każdy napisany wiersz cechowała oryginalność ujęcia tematu oraz niepowtarzalność treści. Wielu uczniów wykazało się nieprzeciętnymi umiejętnościami twórczymi, eksponując piekno oraz walory miejsca zamieszkania. Autorzy liryków odwołali się zarówno do wydarzeń historycznych, jak i zwykłej codzienności. Wszystkie wiersze nacechowane były uczuciowością. Dominujący akcent w każdym z nich stanowił silny patriotyzm. Laureaci konkursu: Zuzanna Chała kl. Va - I miejsce, Marek Pacyniak kl. Va - II miejsce, Amelia Kwiecień kl. Vb - III miejsce. Organizatorem konkursu była p. Marzena Kaźmierczak.    

  • V Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej

    „To już bardzo dawna historia, kiedy Polska utraciła wolność …”. Mimo że wymazano ją z mapy świata, nie zdołano usunąć ją z serc Polaków, którzy skutecznie przeciwstawiali się wynarodowieniu oraz zakazom używania polskiego języka (…). Pamiętamy o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę. Ich rozsiane po całym świecie mogiły są symbolem patriotyzmu. To im, często bezimiennym bohaterom, dedykujemy ten dzisiejszy konkurs. Tymi słowami zainaugurowano V Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej, w którym wzięli udział uczniowie wszystkich szkół z terenu gminy Moszczenica. Gośćmi honorowymi byli: p. Marceli Piekarek – Wójt Gminy Moszczenica, p. Aneta Cichoń – Wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Tryb., p. Jolanta Horodecka – Wieczorek – autorka literatury fantastycznej oraz bajek dla dzieci, która uświetniła uroczystość prezentacją napisanego przez siebie wiersza pt. „ W hołdzie za wolność w 100 rocznicę odzyskania niepodległości”.

    Uczniowie prezentowali wysoki poziom artystyczny. Jury przyznało 5 nagród i 5 wyróżnień. Nagrody otrzymali: Milena Bąbol (SP Gazomia), Jan Utz  (SP Moszczenica), Norbert Drechna  (SP Gazomia), Kinga Białas (SP Gazomia), Leon Mołdowski  (SP Baby). Wyróżnienia zdobyli: Julia Midera  (SP Gazmia), Karol Szychta (SP Rękoraj), Krystian Caban (SP Baby), Dawid Jędrusiński (SP Baby), Zofia Wychowałek (SP Jarosty).

    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pakiety w postaci śpiewników z pieśniami patriotycznymi, informatorami o wybitnych Polakach i wydarzeniach historycznych.

    Pani Jolanta Horodecka – Wieczorek, autorka literatury fantastycznej oraz bajek dla dzieci, uhonorowała uczennice klasy VI i VII naszej szkoły książkami swojego autorstwa. Dziewczęta: Patrycja Dajcz, Nikola Klauz, Maja Gierczak, Wiktoria Kardas, Kinga Kierasińska i Marta Dróżdż wykonały ilustrację do baśni pt. „Królowa snów” napisanej przez p. Horodecką – Wieczorek.

    Organizatorem przedsięwzięcia była   p. Marzena Kaźmierczak – nauczycielka języka polskiego.

  • MEDITEST

    16 listopada 2018 odbył się kolejny konkurs wiedzy na temat zdrowia i jego ochrony "MEDITEST". Ze względu na duże zainteresowanie konkurs odbył się w dwóch grupach: w czasie 1 godziny lekcyjnej test rozwiazywało 21 uczniów z klas V i VI; w czasie 3 godziny lekcyjnej test rozwiązywało 12 uczniów z klasy IV i 13 uczniów z klasy VII i VIII. 

    W teście pojawiły się pytania dotyczące zdrowego odżywiania się, pierwszej pomocy, budowy ciała, zagrożeń zdrowia i życia oraz zdrowego trybu życia.

    Z niecierpliwością czekamy na wyniki (do 4 .01.2019r). Konkurs przeprowadziła p. Bożena Nowak.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Margarethy Kamprad w Jarostach
    ul. Leśna 14
    97-310 Moszczenica
  • tel./fax 44 742 12 13

Galeria zdjęć

Partnerzy